برجام برای نفت

12:15 (یکشنبه 9 اردیبهشت 1397)

معاون وزیر نفت گفت: برجام برای نفت تا زمانی که بتواند به مراودات بین المللی خود بدون مشکل ادامه دهد، زنده است.

به گزارش شانا، امیرحسین زمانی‌نیا، در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران – اروپا در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما اظهار کرد: برای صنعت نفت تا زمانی که صادرات نفت بدون مشکل باشد، بازارهای نفت پذیرای نفت ایران باشند، عواید فروش نفت را به‌راحتی دریافت کنیم، تامین مالی پروژه‌ها انجام شود، تجهیزات صنعت نفت از بازارهای جهانی خریداری شود و حمل‌ونقل کشتی و نفتکش‌ها دچار مشکل نشود، برجام ادامه دارد و ما اهداف خود را با تلاش و سرعت بیشتری ادامه خواهیم داد.

وی با بیان این که صادرات نفت و میعانات گازی ایران پس از برجام یک میلیون و ۱۸ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۲ میلیون و ۴۱۸ هزار بشکه در روز رسید، تصریح کرد: ایران هم اکنون به طور میانگین روزانه بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی صادر می‌کند.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت، به افزایش ۴۰۰ درصدی برداشت نفت از میدان‌های غرب کارون اشاره کرد و افزود: تولید نفت از این میدان‌ها از ۷۰ هزار بشکه در روز در سال ۹۲ به روزانه بیش از ۳۰۰ هزار بشکه رسیده است.

زمانی‌نیا با بیان این‌که همچنین تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی نیز از حدود ۲۸۰ میلیون متر مکعب در روز به بیش از ۵۵۰ هزار میلیون مترمکعب در روز رسیده است، تصریح کرد: تلاش‌مان این است که امسال صادرات گاز را به ۶۰ میلیون مترمکعب در روز برسانیم.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، وی به بسته حدود ۶ میلیارد دلاری طرح‌های نگهداشت و افزایش تولید اشاره و اظهار کرد: اجرای پروژههای تعریف شده برای این بسته قرار است از سوی شرکت‌های ایرانی انجام شود تا حمایت‎های مناسبی از صنعت و تولید صورت گیرد.